PWM ve MPPT Şarj Kontrol Cihazı Karşılaştırması

Image Description
Salih Becer
2 yıl önce
Paylaş:

Sistemim için en iyi Şarj Kontrol Cihazı hangisi? MPPT mi veya PWM mi?

Farkın ne olduğunu ve sisteminiz için neden bir MPPT veya PWM tipi Şarj Kontrol Cihazı seçmeniz gerektiğine yardımcı olacak miktarda bilgileri aşağıda sizler için derledik.

Akü kullanan neredeyse tüm güneş enerjisi sistemlerinde solar şarj kontrolörüne ihtiyaç vardır. Solar şarj kontrolörünün görevi, güneş panellerinden akülere giden gücü düzenlemektir. Aşırı şarj olan aküler, akü ömrünü önemli ölçüde azaltır ve ciddi hasarlar verir. Sonunda aküler kısa zaman içinde kullanılamayacak hale gelir.

En eski şarj kontrolörü, akü voltajı belirli bir seviyeye yükseldiğinde, akü voltajını izler ve devreyi açar, şarjı durdururdu. Eski şarj kontrolörleri, aküyü açmak veya kapatmak, akülere giden gücü durdurmak veya başlatmak için mekanik bir röle kullanırdı. 

Image Description

Daha modern şarj kontrolörleri, aküler tamamen şarj olmaya yaklaştıkça akülere uygulanan güç miktarını yavaşça azaltmak için Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) kullanır. Bu tip kontrolör, akülerin daha az stresle tam şarj edilmesini sağlar ve akü ömrünü uzatır. Ayrıca aküleri süresiz olarak tam şarjlı durumda (“yüzer” olarak adlandırılır) tutabilir. 

En yeni ve en iyi solar şarj kontrolörü Maksimum Güç Noktası İzleme veya MPPT olarak adlandırılan sistemleri kullanır. MPPT kontrolörleri temel olarak aşırı voltajı akıma dönüştürür. Bunun birkaç farklı alanda avantajları vardır. Güneş panelleri aküleri şarj etmek için gerekenden çok daha fazla voltaj sağlayabilir. MPPT esasen, panellerden gelen aşırı voltajı ampere dönüştürerek, aküleri tamamen şarj etmek için gereken süreyi azaltırken, şarj voltajını optimum seviyede tutar. Bu, güneş enerjisi sisteminin her zaman en uygun şekilde çalışmasını sağlar. MPPT üretilebilecek maksimum enerjiyi bulmaya çalışır az ile yetinmez.

" MPPT genel olarak  %15 - %30 arası daha fazla verim sağlar. "

Sıkça sorulan Sorular

Evet çalışır. Ama tavsiye edilmeyen bir durumdur. Nedeni de şudur: Modern solar şarj kontrolörlerinin son işlevi ters akım akışını engellemektir. Geceleri, güneş panelleri elektrik üretmediği zaman, akülerden gelen akım, geriye doğru güneş panellerine akabilir ve bu istenmeyen bir durumdur, hem aküleri boşaltır hem de panellere zarar verir. Aküleri şarj etmek için tüm gün güneş enerjisi kullanarak çok çalıştınız; tüm bu gücü boşa harcamak istemezsiniz! Şarj kontrolörü, güneş panellerinden enerji gelmediğini tespit eder ve devreyi açar, güneş panellerinin akülerle bağlantısını kesip ters akım akışını durdurur. Bu yüzden güneş panellerini şarj kontrol cihazı olmadan direk aküye bağlamak zararlıdır.
Modern güneş panellerinin çoğunda bloklama diyodu vardır. Bu diyod paneli aküden gelecek zararlı akımlardan korur. Ama yetmez. Çünkü panelden aküye gelecek zararlı akımları kesmez. Bunun için panel üzerinde diyod olup olmadığına bakmaksızın şarj kontrol cihazı kullanılmadır. Şarj kontrol cihazları bütün istenmeyen durumların tamamını önler. Ve üstündeki LCD veya LED ekran sayesinde akünün doluluk oranı görülebilir.

Sonuç? Sonuç olarak güneş enerjisi sisteminizin uzun süre sorunsuz çalışmasını istiyorsak, PWM veya MPPT fark etmez, şarj kontrol cihazını mutlaka kullanmalıyız. Eğer daha yüksek performans istiyorsak MPPT şarj kontrol cihazı tercih etmeliyiz. Hatta içerisinde gömülü MPPT akıllı inverter(invertör) seçeneğini tercih etmek en akıllı seçenek olacaktır. Bu cihazların içinde MPPT şarj kontrol cihazları hazır halde gelir.

" Yeni sistem kurarken MPPT tam sinüs akıllı invertör ile tasarım yapmak en akıllı seçim olur. Eğer mevcut sisteminizi iyileştirmek istiyorsanız, kapalı havalarda sisteminizin performansından memnun değilseniz şarj kontrol cihazınızı MPPT ile değiştirebilirsiniz. %15 - %30 arası daha fazla verim sağlarsınız. "

Blog yazımız hoşunuza gittimi? Abone olun son çıkan blog yazılarımızı ilk siz okuyun.

Kendimizi güncellemeye devam edeceğiz; herhangi bir sorunuz veya yazmamızı istediğiniz blog konusu öneriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin!

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın Twitter, Facebook, YouTube ve İnstagram.

Yazar hakkında

Image Description

Salih Becer

1981 Konya doğumlu iki çocuk babası olan Salih Becer, 2003 yılında elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun oldu. Kariyerine Konya'da başladı. Rusya ve Ukrayna'da devam etti. Uzun süredir yenilenebilir enerji, güneş enerjisi sistemleri ve enerji depolama sistemleri üzerine ar-ge çalışmaları yapmaktadır. Bugüne kadar birçok zorlu projeyi başarıyla tamamlamıştır. Hobisi camping.