Elektrik üretim ve depolama tesisleri kabul yönetmeliği yayınlandı

Image Description
Yavuz Doğan
1 Nisan 2020
Paylaş:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Elektrik Üretim ve Elektrik Depolama Tesisleri Kabul Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, 1 Nisan 2020'de yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile Elektrik Üretim Tesisleri Kabul yönetmeliği de yürürlükten kalkacak.

Elektrik_retim_ve_depolama_tesisi_1x

ELEKTRİK ÜRETİM VE ELEKTRİK DEPOLAMA TESİSLERİ KABUL YÖNETMELİĞİ

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; elektrik üretim ve elektrik depolama tesislerinin kabul işlemlerinin ilgili mevzuat ve standartlara uygun olarak yapılması, can, mal ve saha emniyeti sağlanarak söz konusu tesislerin iletim veya dağıtım şebekelerine uyumlu olarak bağlanması ile kabul işlemleri yetkisine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, elektrik üretim ve elektrik depolama tesislerinin kabul süreçleri ile tesislerin işletme döneminde uyulması gereken hususlara ilişkin esasları kapsar. (2) Bu Yönetmelik, 30/12/2014 tarihli ve 29221 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği kapsamındaki elektrik üretim tesisleri ile elektrik depolama tesislerini kapsar. (3) Kamu kurum ve kuruluşlarınca yatırım programına alınarak yapılan ya da yaptırılan elektrik üretim ve elektrik depolama tesislerinin kabul işlemleri yürütülürken kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen şartnameler, sözleşmeler, usul ve esaslar ile kamu ihale mevzuatı hükümleri öncelikli olarak uygulanır. (4) Herhangi bir tesisin bu Yönetmelik kapsamına girip girmeyeceği konusunda bir tereddüt ortaya çıkarsa Bakanlığın bu konuda vereceği karar geçerlidir.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 169 uncu ve 508 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

İlgili yönetmeliğe ulaşmak için
tıklayın

Güneş panelleri

Ev ve işyerleri için uygun güneş panelleri

Image Description
Image Description
Image Description
Image Description

Güneş paneli markaları

Ev ve işyerleri için sıklıkla kullandığımız güneş paneli markaları

Doğru yerdesiniz. Siz hayal edin biz gerçekleştirelim.

10 yıl malzeme garantisi, 25 yıl üretim garantisi.

Teklif Al!

Blog yazımız hoşunuza gittimi? Abone olun son çıkan blog yazılarımızı ilk siz okuyun.

Kendimizi güncellemeye devam edeceğiz; herhangi bir sorunuz veya yazmamızı istediğiniz blog konusu öneriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin!

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın Twitter, Facebook, YouTube ve İnstagram.