Çatıma güneş paneli kurdum, elektrik satış birim fiyatım ne olacak?

Image Description
Salih Becer
02 Kasım 2019
Paylaş:

Yatırımcılarımızdan sıkça aldığımız bu sorunun cevabını aşağıda yazımızda bulabilirsiniz...

Beygir gücü

Elektrik dağıtım şirketleri ve EPDK ile yaptığımız görüşmeler sonucunda şunu net söyleyebiliriz.

ÜRETİM FAZLA İSE

Lisanssız GES tesislerinde aylık mahsuplaşma sonucunda eğer üretim fazlası var ise; EPDK'nın yayınlamış olduğu ulusal tarife tablosunda, firmanın kendi tarife grubuna ait birim fiyattan fazla elektriği satabilecekler.

En son yayınlanan ulusal tarifede OG tek zamanlı tarife aktif bedeli 0.48 TL olarak açıklanmıştı. Bu fiyat üzerinden fazla elektriği satabilecekler. Bu birim fiyatı EPDK belirlemektedir ve sabit değildir. O ay geçerli birim fiyat EPDK resmi sitesinden takip edilebilir. Veya dağıtım şirketinin size göndermiş olduğu elektrik faturasında birim fiyatı görebilirsiniz.

TÜKETİM FAZLA İSE

Aylık mahsuplaşma sonucunda tüketim fazla ise; fazla tüketimi dağıtım şirketi firmaya ilgili ay birim fiyatı üzerinden tüketim faturası kesecektir.

İLETİM VE DAĞITIM BEDELİ

Peki ben elektriği devletten alırken ödediğim iletim bedeli ve dağıtım bedelini fazla elektriğimi devlete satarken de ödeyecek miyim?

İletim ve dağıtım bedeli, devletin üretilen elektriği aboneye ulaştırmak için kurduğu enerji nakil hatlarının kullanımı için ödenen bedeldir. Her abone iletim ve dağıtım bedeli öder. Evet elektriği dağıtım şirketinden alırken ödediğiniz iletim ve dağıtım bedelini, elektriği satarken de ödeyeceğiz.

Image Description
" Güncel alış ve satış birim fiyatları her 3 ayda bir EPDK tarafından yayınlanmaktadır "

Güneş panelleri

Ev ve işyerleri için uygun güneş panelleri

polikristal-gunes-paneli
monokristal-gunes-paneli
monokristal-gunes-paneli
half-cut-monokristal-gunes-paneli

Güneş paneli markaları

Ev ve işyerleri için sıklıkla kullandığımız güneş paneli markaları

Blog yazımız hoşunuza gittimi? Abone olun son çıkan blog yazılarımızı ilk siz okuyun.

Kendimizi güncellemeye devam edeceğiz; herhangi bir sorunuz veya yazmamızı istediğiniz blog konusu öneriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin!

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın Twitter, Facebook, YouTube ve İnstagram.

Yazar hakkında

Image Description

Salih Becer

1981 Konya doğumlu iki çocuk babası olan Salih Becer, 2003 yılında elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun oldu. Kariyerine Konya'da başladı. Rusya ve Ukrayna'da devam etti. Uzun süredir yenilenebilir enerji, güneş enerjisi sistemleri ve enerji depolama sistemleri üzerine ar-ge çalışmaları yapmaktadır. Bugüne kadar birçok zorlu projeyi başarıyla tamamlamıştır. Hobisi camping.