LifePo4 Lityum aküleri seri / paralel bağlayabilir miyim?

Image Description
Salih Becer
1 yıl önce
ÖNCE SERİ BAĞLANMA KONUSUNA BAKALIM

Hayır çoğu üretici tavsiye etmemektedir. Lityum aküler seri bağlanmaz. Not: Nadir bazı yerli üreticiler ürettikleri lityum akülerinin seri bağlanabileceğini bildirmektedir.

Niçin? Çünkü: Lityum akülerin içinde BMS vardır. Battery Management System. Beyin yani akü yönetim sistemi. İki lityum akü seri bağlandığında başlarda iki aküde sıfır ve dengeli olacağı için problem olmaz ama zamanla aküler arasında dengesizlik mutlaka başlayacaktır. Dengesizlik başladığı andan itibaren BMS sistemi çalışamaz hale gelir, BMS lerden biri diğer aküyü etkisiz halde bırakır.

Image Description

Bu şekilde bir problem yaşadıysanız aküleriniz ölmedi, tek tek ayrı ayrı kullanırsanız aküleriniz çok kısa sürede toparlanacak eski performansına dönecektir. Lityum akülerinizi seri bağladığınızda aküler zarar görmez. Yapısal sorunlar çıkarmaz. Ama sisteminizde verimli çalışmaz. Eğer 2 adet 100Ah Lityum akü alıp kullanmak istiyorsanız bunun yerine 1 adet 200Ah Lityum akü almanız çok mantıklı olacaktır. 24 volt sistem kurmak için her zaman 2 adet 12v almanız gerekmez. 24v tek kasada satılan lityum akülerimiz var. Hatta 48v tek blok lityum akülerimizde var.

SONUÇ : Lityum aküleri üretici bağlayabilirsin demediği sürece SERİ BAĞLAMIYORUZ...

Şimdi PARALEL bağlama konusuna bakalım

Evet, Lityum LifePO4 aküleri aynı gerilim seviyesinde olacak şekilde paralel bağlayabilirsiniz. Bu konuda hiç bir kısıtlama yoktur. Ve tecrübelerimizden biliyoruz ki sistem sıkıntısız çalışmaktadır.

" 8 yıl jel akü kullandım. Lityum akü inanılır gibi değil. Devrim gibi birşey. 200ah lityum aküden 2 saat boyunca 100a çektim banamısın demedi. Lityumu seviyorum ))) "

Blog yazımız hoşunuza gittimi? Abone olun son çıkan blog yazılarımızı ilk siz okuyun.

Kendimizi güncellemeye devam edeceğiz; herhangi bir sorunuz veya yazmamızı istediğiniz blog konusu öneriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin!

Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın Twitter, Facebook, YouTube ve İnstagram.

Yazar hakkında

Image Description

Salih Becer

1981 Konya doğumlu iki çocuk babası olan Salih Becer, 2003 yılında elektrik-elektronik mühendisliğinden mezun oldu. Kariyerine Konya'da başladı. Rusya ve Ukrayna'da devam etti. Uzun süredir yenilenebilir enerji, güneş enerjisi sistemleri ve enerji depolama sistemleri üzerine ar-ge çalışmaları yapmaktadır. Bugüne kadar birçok zorlu projeyi başarıyla tamamlamıştır. Hobisi camping.